Promienniki podczerwieni czyli innowacyjny sposób uzyskiwania ciepła w domu

Promienniki podczerwieni to innowacyjna metoda, która pozwala na ogrzewanie mieszkania lub domu szybko i wygodnie. To rozwiązanie mające zastosowanie w nowym budownictwie, ale nie tylko. Coraz więcej osób decyduje się bowiem obecnie na zmianę tradycyjnego ogrzewania np. piecem CO na nowoczesne, w formie podczerwieni.

Ogrzewanie na podczerwień – jakie posiada zalety?
Ogrzewanie domu z wykorzystaniem energii elektrycznej bazuje na zastosowaniu grzałki lub pręta grzewczego, który jest umieszczony w promienniku. Nagrzewa się do wysokiej temperatury – nie mniejszej niż 500oC. W efekcie tego dochodzi do emitowania promieni czerwonych, które ogrzewają dom, znajdujące się w nim meble i ściany, co pozwala odczuwać komfortowe ciepło. Co istotne, odbywa się to nawet wówczas, kiedy temperatura w otoczeniu jest znacznie niższa. Wynika to z faktu, że temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych promiennikami nie zostaje podgrzewana w sposób bezpośredni, ale od powierzchni, pochłaniając promienie emitujące ciepło.
Ogrzewanie elektryczne posiada też inne zalety. Przede wszystkim promienniki podczerwieni działają bardzo szybko, co powoduje, że różnicę w zakresie temperatur można odczuć niemal natychmiastowo po włączeniu promiennika. To wygoda i komfort np. dla osób, które pracują, a po powrocie do domu chcą szybko nagrzać pomieszczenia.

Panele na podczerwień – sposób na efektywne ogrzanie pomieszczeń
Panele są stosowane coraz częściej jako rodzaj ogrzewania. Wybierając je zwraca się uwagę na wielkość. Producenci wskazują, że każdy rodzaj płyty posiada swoje właściwości ogrzewania, dlatego ważne jest, by dopasować panel do kubatury pomieszczenia. Samą moc instalacji dobiera się osobno do każdego domu i mieszkania. Inaczej odbywa się to w małych mieszkaniach, a inaczej w domach o dużej powierzchni. Wskazuje się, że w budynku mieszkalnym o średniej izolacyjności termicznej konieczne jest umiejscowienie płyt z promiennikami podczerwieni średnio o około 25% mocniejszymi, w w domach słabo izolowanych – o około 50%.
Tego typu rozwiązania są alternatywą dla miejscowych promienników ciepła na podczerwień, które uważa się za efektywne i wygodne rozwiązania w zakresie współczesnych sposobów ogrzewania domów i mieszkań. Ich cena nie należy do najniższych, ale warto mieć na uwadze fakt, że płaci się za nie raz, a system ogrzewania montuje się na wiele lat. W praktyce warto, zatem zastanowić się nad ich umieszczeniem w domu lub np. zamianą tradycyjnego pieca typu CO na nowoczesne ogrzewanie elektryczne.