Ogrzewanie na podczerwień – jakie posiada atuty?

Ogrzewanie na podczerwień to innowacyjny sposób na wykorzystanie ciepła, jakie uzyskuje się z energii słonecznej. To najstarsze źródło ciepła, znane człowiekowi od wieków. Obecnie pojawiają się liczne, nowe sposoby na jego wykorzystanie do ogrzania budynków. Co istotne, wyróżnia je wysoki stopień wykorzystania ciepła bez jego strat jak w przypadku np. kaloryferów.

Ogrzewanie elektryczne – jakie posiada atuty?
Ogrzewanie na podczerwień posiada trzy różne rodzaje. Są to fale:
– krótkofalowe (IR-A);
– średniofalowe (IR-B);
– długofalowe (IR-C).
Od długości fali uzależnione jest ciepło jakie ona emituje w przypadku grzejnika. W parze z tym idzie więcej światła widzianego, które jest wydzielane. Czasami takie rozwiązania są jednak mało efektywne, a utrata energii na światło powoduje, że konieczne jest jej ponowne dostarczanie by w taki sam sposób odczuwać ciepło. To, zaś pociąga za sobą spore koszty, związane z opłatami za ogrzewanie domu i mieszkania.
Jeśli chodzi o ogrzewanie domu lub mieszkania z zastosowaniem podczerwieni to uważa się to za dobre rozwiązanie dla nowoczesnych form budownictwa. Przede wszystkim wynika to z oszczędności energii, co idzie w parze z ekologią i troską o środowisko naturalne.

Efektywne rozwiązanie dla małych mieszkań, rodzin z dziećmi oraz osób starszych
W wielu sytuacjach ogrzewanie elektryczne jest wygodne i komfortowe. Dotyczy to zwłaszcza domów i mieszkań o niewielkiej powierzchni, co zapewnia opłacalność elektrycznych form dostarczania ciepła. W takiej sytuacji ekonomia idzie w parze także z wygodą, ponieważ np. osoby starsze mają często problem z innymi formami ogrzewania, np. czasochłonnym działaniem pieca węglowego i jego obsługą. To też dobra opcja dla mieszkań, gdzie nie ma gazu, a zatem ogrzewanie nim nie wchodzi w grę.
Promieniowanie podczerwone uważane jest także za bezpieczne w obsłudze. Wiąże się to m.in. faktem, że od dawna użycie podczerwieni ma zastosowanie w wielu dziedzinach. Najbardziej popularne jest m.in. ogrzewanie pomieszczeń, przestrzeni i przebywających w nich ludzi i zwierząt. Może to być wykonywane w różny sposób, w tym poprzez zastosowanie promienników podczerwieni.
Innowacyjne rozwiązania w zakresie ogrzewania z zastosowaniem elektryczności uważa się za najlepsze metody do zagwarantowania ciepła w dużych budynkach, takich jak np. kościoły, hale lub magazyny. Równie dobrze sprawdzają się tam, gdzie inne rodzaje ogrzewania nie mogą być użyte – np. jako ogrzewanie zewnętrzne na tarasach i w ogrodach zimowych.