Czym jest i jak działa ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień staje się coraz bardziej popularne na rynku, ale nie każdy wie na czym polega jego działanie. Warto poznać zasady jego działania, ponieważ często okazuje się ono znacznie dogodniejszym i lepszym wyborem od np. tradycyjnego pieca typu CO.

Wykorzystanie energii słońca, czyli ogrzewanie domu za pomocą podczerwieni…
Najbardziej znanym od lat źródłem ciepła jest słońce i ogień. Będąc na zewnątrz odczuwamy ciepło, jakie dają promienie słoneczne. Są one nie czym innym, ale właśnie promieniowaniem podczerwonym. Człowiek odczuwa wówczas komfortowe ciepło, podobnie jak w mieszkaniach, gdzie znajduje się ogrzewanie elektryczne wraz z takimi elementami jak grzejniki na podczerwień.

Sposób działania ogrzewania na podczerwień
Ogrzewanie elektryczne działa poprzez promieniowanie. Emisja ciepła odbywa się w sposób zgodny z zasadami fizyki. Można to porównać z działaniem dawnych pieców kaflowych, które również stanowiły źródło ciepła w domach. Obecnie takie możliwości daje ogrzewanie na podczerwień. Wytwarza ono przyjemne ciepło, które ma formę fal podczerwieni. Temperatura w pomieszczeniu szybko się podnosi, co stanowi wysoki komfort, np. dla osób, które pracują, a po powrocie do mieszkania chciałyby je szybko i bezproblemowo nagrzać.
Co istotne, za efektywnością nowoczesnego ogrzewania przemawia fakt, że w ten sposób ogrzewa się nie samo powietrze, ale ściany, meble oraz osoby i zwierzęta, które znajdują się wewnątrz. Specjaliści wskazują, że jest to jeden z największych atutów tego typu ogrzewania, co sprawia, że wykorzystuje ono w pełni uzyskaną energię, bez jej strat.

Czym różni się nowoczesne ogrzewanie od tradycyjnych metod na uzyskanie ciepła w domu?
Nowoczesne ogrzewanie domu z zastosowaniem podczerwieni nie powoduje kurzu, co powoduje, że jest dobrym wyborem dla osób uczulonych na kurz i roztocza. Nie zapewnią tego tradycyjne kaloryfery, które muszą się nagrzać, a ciepłe powietrze z nich unosi się do góry. W efekcie powoduje to ruchu cząstek powietrza, w tym także unoszenie się i osadzanie kurzu w pomieszczeniach.
Ogrzewanie w formie eklektycznej posiada także tę zaletę, że działa bardzo szybko. Kaloryfery, zaś muszą się odpowiednio nagrzać, co powoduje, że zajmuje to sporo czasu, potrzebnego na rozpalenie w piecu. Nie zawsze jest to komfortowe i wygodne, np. dla rodzin z małymi dziećmi lub dla osób starszych. Elektryczna forma ogrzewania domu powoduje zaś, że żadne inne substancje nie muszą się podgrzewać, co jest i wygodne i efektywne.